Opublikowany przez: Monika C. 2019-05-07 11:25:58
Autor zdjęcia/źródło: 10 pytań do kobiety w ciąży @pixabay
Jesteś w ciąży, cieszysz się ogromnie, prawda? Jedyne czego teraz pragniesz to trochę spokoju i zrozumienia. Ciąża to nie choroba, wiadomo, ale czasem nie czujesz się najlepiej. To normalne. I wtedy zaczynają się pytania. Wiesz, że większość z nich wynika z troski o ciebie i maluszka, ale ile razy można na nie odpowiadać? Chyba każda z mam spotkała się z zestawem pytań o samopoczucie i o to jak zamierza zajmować się dzieckiem lub jak chce urodzić maluszka. Są tez pytania – stwierdzenia, które nie pomagają – wręcz przeciwnie. Zebrałyśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań, których nie chociażbyśmy usłyszeć, kiedy będziemy znowu w ciąży.
Jak się czujesz? To pytanie należy do tzw. „top of the top”. Pytają bliscy i znajomi w pracy, inne matki i u lekarza. Jeśli akurat w tej chwili czujesz się dobrze, nie dają za wygraną i mówią: no tak najgorsze jeszcze przed Tobą. Jeśli czujesz się nie najlepiej, nie wiedza co robić, wiec też unikasz szczerej odpowiedzi i wolisz sama zadbać o siebie.
I co ty będziesz miała teraz z życia? Jesteś taka młoda... Dlaczego wszyscy martwią się na zapas? Może imprezowanie z rówieśnikami mnie nie bawi i wolę mieć już teraz swoją rodzinę? A może marzę o podróżowaniu i poznawaniu świata z dziećmi? Zdarza się, że takie pytania wprowadzają wątpliwości w misternie ułożony plan i burzą tak potrzebny teraz spokój. A nawet jeśli miałaś nieco inne plany na najbliższą przyszłość, najbardziej przyda Ci się konkretne wsparcie, a nie załamywanie rąk...
Jak Ty dasz radę? Nie jesteś już najmłodsza... tak, kolejna „prawda”, że im starsza matka tym trudniej zajmować się maluszkiem. Ale może dopiero teraz osiągnęłam stabilizację życiową, mogę wziąć dłuższy urlop i zając się wyłącznie dzieckiem? Może tak właśnie chciałam, a może tak się po prostu ułożyło? Okazuje się, że zawsze znajdą się tacy, którzy uważają, że to nie najlepszy moment na urodzenie dziecka. Po co się zastanawiać i „gdybać”, lepiej udzielić mamie realnego wsparcia, pomóc w opiece nad dzieckiem jeśli o to poprosi.
Dobrze się odżywiasz? Najczęściej w domyśle: czy jesz za dwoje? Przecież nie o to chodzi. Kobieta w ciąży powinna jeść …dla dwojga, czyli tylko niewiele więcej niż przed ciążą, ale posiłki powinny być dobrze zbilansowane i pełnowartościowe. Mitem też jest picie przez przyszła mamę dużych ilości mleka itp. Większość z nas jest już świadoma, że podczas ciąży i karmienia piersią powinnyśmy racjonalnie się odżywiać i dbać o siebie, bo dziecku i tak dostarczymy wszystkiego co jest mu potrzebne.
A ślub kiedy? ...Słucham??? A jakie to ma znaczenie? To jest pytanie z rodzaju tych nazwijmy to po imieniu – wścibskich - i raczej nie na miejscu. Czy ślub przesądza o wspólnym życiu rodziców, czy daje gwarancję szczęścia? Jak wiemy nie zawsze...
Czy mama/teściowa przeprowadzi się do Ciebie na kilka pierwszych miesięcy? A dlaczego? Mam nadzieje, że poradzimy sobie razem z ojcem dziecka, a z pomocy bliskich będę chętnie korzystać ale doraźnie. Zresztą mama i teściowa też mają swoje życie...
Zamierzasz rodzić naturalnie czy przez cesarskie cięcie? To się okaże. Są sprawy na które mamy wpływ i są takie, które dzieją się wbrew naszym oczekiwaniom. Znam plusy i minusy każdego rozwiązania i podejmę najlepszą decyzję wspólnie z opiekującym się mną podczas porodu lekarzem.
Będziesz karmić piersią? Mam taki plan, ale skąd mam wiedzieć czy mi się uda? Czy będę miała dość pokarmu? A jeśli nie? To znaczy, że będę gorszą mamą dla swojego dziecka? Wszyscy wiemy, że karmienie piersią jest najlepszą formą karmienia i zaspokojeniem obustronnej potrzeby bliskości z maluszkiem. Nie ma więc potrzeby budowania poczucia winy w mamie, która karmi swoje ukochane dziecko mlekiem z butelki. Jest tak samo dobra matką, jak ta, która karmi piersią!
Dobrze spisz? Wyśpij się na zapas. Taaak, gdyby to było możliwe, to bardzo chętnie. Tylko jak spać pod koniec ciąży, kiedy już całkiem spory brzuch nie pozwala się wygodnie ułożyć i biegasz co pół godziny do toalety...
Pamiętam, jak ja rodziłam... wprawdzie to nie pytanie, ale to często nieco natrętne stwierdzenie zaliczamy do pytań, których pod koniec ciąży mamy już serdecznie dosyć. Zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza ciąża i tak naprawdę niektórych rzeczy wolałabyś jeszcze nie wiedzieć. Niektóre wiadomości są już nieaktualne bo zmieniły się czasy i procedury.
>>> Czytaj też: Dom bezpieczny dla małego dziecka - TOP 4 ZASADY!
Czy teraz, wiedząc już jak to jest, zadajesz takie pytania innym kobietom w ciąży czy odpuszczasz? Jak myślisz, mając już doświadczenie, o czym najlepiej najlepiej rozmawiać z przyszłą mamą? I czy przekonywanie ma sens? Jeśli masz inne zdanie niż kobieta w ciąży przekonujesz ją do swoich poglądów czy może podsuwasz ciekawe artykuły lub programy popularnonaukowe w telewizji?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.